1300 TL ve üzeri alışverişinizde ÜCRETSİZ kargo

Huş Ağacı

Huş Ağacı
224 kez okundu

Huş Ağacı

Morfolojik ve Botanik Özellikleri

Avrupa, Asya, Himalaya, Kuzey Amerika'da 40 kadar turu bilinen huşların ülkemizde 5 türü bulunur. Bunlar Betula browicziana, B. pendula, B. litvinowii, B. Medwediewii ve B.recurvata'dır.

Huş Ağacı Nedir, Nerede Yetişir, Nerelerde Kullanılır?

Bugün sizlere kontrplak yapımında sıklıkla kullanılan huş ağacının tarihinden, nerelerde yetiştiğinden ve bize olan faydalarından bahsedeceğiz. Huş Kontrplak olarak size tedariğini sağladığımız ürünün ne kadar kaliteli ve faydalı olduğunu göstermek istedik.

Hadi başlayalım.

Genellikle kuzey ülkeleri ve soğuk iklimlerde yetişen Huş ağacı, Avrasya kökenli bir ağaçtır, gövdesi ve en büyük dalları şeritler halinde dökülen beyaz kabuklarla kaplıdır. Huş ağacı, Kuzey Avrupa ve Kanada’nın soğuk iklimlerine özgüdür. Betulaceae familyasına aittir. Asıl adı Betula Pendula’dır. Ve 40’ın üzerinde türü vardır: Huş ağacının en yaygın olan türü, beyaz huş adı verilen Birch pendula’dır.

Huş ağacı gerçekten dev niteliğinde bir ağaçtır. 20/30 metre yüksekliğe sahip olabilir, hızla büyür ve yangınlarla yok edilen kurak topraklarda bile yetişebilir.

Bu ağaç türü oldukça faydalı bir ağaçtır. İçeriğinde C vitamini gibi faydalı vitaminler bulunur. Özellikle kuzey yarımkürede nemli bölgelerde yetiştiği görülür. Rusya dünyada huş ağacından en fazla verim alan ülke konumundadır.

Bilgi ve şifa ile bağlantılı olan Huş Ağacı (Birch Tree),çok sayıda rahatsızlığın tedavisi için arındırıcı bir bitki ve doğal bir kaynak olarak kabul edilir. Bu ağacın hemen hemen her kısmı yenilebilir ve huş ağacı sapı insan için gerçekten değerli bir şeker kaynağıdır.

Çok eski zamanlarda huş ağacı “Kozmik Ağaç” olarak bilinmekteydi. Bu şekilde adlandırılan huş ağacı, zihinsel, fiziksel ve ruhsal arınmanın simgesiydi; şamanı cennete, Tanrıların evine götüren “kapının koruyucususu” idi. Geleneğe göre, huş ağacının dört gücü vardır: dünyaya ışık verir, çığlıkları yok eder, hastalıkları iyileştirir, ruhu temizler.

O zamanlardan günümüze huş ağacı kutsal bir ağaç olarak kaldı, çünkü gövdesinde, kökünde ve yapraklarında şifa olduğuna inanılırdı.

Daha sonra insanlar temel kayaklar için odun elde ettiler, kağıt elde ettikleri bir tür hamur, ısınmak için bir yakıt; Kuzey Amerika’da, şekerli maddelerin varlığı nedeniyle, sıvı bira üretimi için kullanıldı.

Huş Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Huş ağacı özellikleri nelerdir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yaklaşık 40 çeşidi bulunan huş ağacı meyve veren bir ağaç türüdür. Huş ağacı meyvesi tek tohuma sahip olan ve fındığı andıran bir meyvedir. ( Her sene mayıs ayında huş ağacı meyve verir.)

Huş ağacı içerisinde C vitamini, flavonid, saponin ve uçucu yağ bulundurur.

Bu ağacı farklı renklerde görebilirsiniz. Kırmızı, kahverengi, beyaz ve sarı gibi farklı renklerde yetişen bu ağaç türü farklı bir çok sektörde kullanılmaktadır. Bu sektörlerden en önemlisi elbette ki mobilya sektörüdür.

Mobilya sektöründe kontrplak olarak kullanılan huş ağacını şimdi yakından tanıyalım.

Huş Ağacı Nerelerde Kullanılır? (Kontrplak Sektöründe Huş Ağacı)

Huş Ağacı

Günümüzde huş ağacı hem yumuşak olması hem parlak bir yapıya sahip olması hem de dayanıklı olması sebebi ile kontrplak yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Farklı bir çok sektörde varlığını gösteren huş ağacı kontrplak sektörünün demirbaşı diyebiliriz.

Kontrplak almak isteyen kişiler kontrplağın dayanıklı ve sağlam olmasını isterler. Bu noktada huş kontrplak tercih etmelerini kendilerine öneririz. Çünkü yukarı da bahsettiğimiz gibi huş ağacı kontrplak yapı sektöründe kullanılan en dayanıklı ağaç türlerinden biridir. Özellikle suya karşı dayanıklı kontrplak arıyorsanız huş kontrplak kesinlikle sizin tercihiniz olmalıdır.

Huş kontrplak tekne yapımı da dahil olmak üzere su ile temasın yoğun olduğu alanlarda sıklıkla kullanılabilir. Zamanla aşınmayan ve yıpranmayan özelliği sayesinde yıllarca gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Ayrıca soğuk iklimlerde yetiştiğinden de anlayacağınız üzere soğuğa karşı çok dayanıklıdır.

Bayou olarak SVEZA huş kontrplak (plywood) gibi UV korumalı bir çok kontrplak çeşidi vardır. SVEZA, kontrplak sektöründe oldukça başarılı ve adını duyurmuş bir şirkettir. Biz de SVEZA ürünü olan en kaliteli huş kontrplak (Birch Plywood) ürünlerini sizlere sunuyoruz. 

Huş Ağacı Diğer Kullanım Alanları

Kontrplak sektörünün yanı sıra huş ağacı farklı bir çok sektörde de varlığını sürdürmektedir. Huş ağacı süs bitkisi olarak da yetiştirilebiliyor ve evlerde dekorasyon amaçlı kullanılabiliyor. Bambu ile yapılan el işi çalışmalarında yüzeyin prüzsüzlüğü ve suya dayanıklı olması sebebiyle önceliklli tercih nedenidir.

Ayrıca huş ağacının bilinen ve kanıtlanmış bir sağlığa faydalı bir çok özelliği vardır. Bu yüzden tıp sektöründe de sıklıkla kullanılır. Huş ağacının özellikle yaprağı, kabuğu ve tohumları bitkisel ilaç üretiminde kullanılmaktadır. Bu yüzden tıbbi alanda da yeri oldukça önemlidir bu ağaç türünün.

Huş Ağacının Faydaları Nelerdir?

Huş ağacı nerelerde kullanılır

Elbette ki tıbbi alanda bu kadar çok kullanılan bir ağaç türünün bir çok faydası olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Huş ağacının faydaları;

 • Romatizma ağrılarına iyi gelir.
 • Bolca C vitamini içerir.
 • Yara tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılır. ( Çay şeklinde tüketilir. )
 • Böbreklere iyi geldiği gibi böbrek yetmezliğine de önlem olarak kullanılır.
 • Kirli kanı temizler.
 • Saçlar açısından oldukça faydalıdır. Saç kepeğini önler ve dökülmelere iyi gelir.
 • Ayak kokusunu yok etmek için kullanılabilir.
 • Öksürüğe iyi gelir.
 • Rahatlatıcı etkisi sayesinde ruhsal sıkıntılarınıza iyi gelir.
 • Kişiye enerji vererek motive olmasını sağlar.
 • Alzheimer gibi hastalıkların yaşanma olasılığını azaltır.
 • İçerisinde C vitamini barındırdığı için grip hastalığına iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Gördüğünüz gibi huş ağacı oldukça faydalı bir ağaçtır. Kontrplak sektöründe kullanılmasının sebebi de sağlığa hiçbir zararı olmaması ve aynı zamanda dayanıklı olmasıdır. Bu yüzden huş kontrplak tamamen doğal malzemeler kullanılarak üretilir ve sağlığa hiçbir zararı yoktur.

Bayou olarak sağlığa zararsız, dayanıklı, uzun ömürlü ve dekoratif olarak oldukça güzel olan huş kontrplak ile bambu kullanarak üretim yapmanızı tavsiye ederiz.